Ферментація листа малини дає можливість пити ароматні чаї, в яких багато органічних сполук. Використовується спеціальна технологія із природним бродінням рослинної сировини. Травневий збір листя дає можливість отримати легкі та запашні чаї.
Коли збирається листя
Збирається тоді, коли малина цвіте. У цей момент листя з великою кількістю вітамінних комплексів та іншими корисними речовинами. Збирають зазвичай під кінець травня, на початку червня. У сухі, ясні дні. Коли повністю випаровується роса.
У чому користь ферментованого чаю
Ферментований чай з листя малини це не просто висушена сировина. При такій технологічній переробці виходять прості та водорозчинні ферменти. Вони легко засвоюються.
Завдяки ферментації люди дізналися про чорний і зелений чай. Готові напої з листя з насиченим коричневим кольором, приємним та трохи терпким смаком.
Зберігання
Готовий ферментований чай з листя малини зберігається у скляній чи металевій тарі. Він має бути під щільною кришкою.
Рецепти приготування
Базовий чай із листя малини
1 ложка листя 1 чашка води Сировину покласти в заварник, залити гарячою водою. Нехай настоїться від 3 до 5 хвилин. Можна використовувати для підсолоджування мед або цукор.
Чай з подвійною малиною
1 ложка листя 1 чашка води Заварюється листя разом із малиновими ягідками. Такі чаї з малини із сушеною ягодою настоюються від 10 до 15 хвилин. Або просто додають до чаю варення з малини.
Малина та іван-чай
Різні трав'яні добавки чудово поєднуються з іван-чаєм. Щоб вийшло 3 чашки напою, беруть по 1 ложці листя малини та по 2 ложки іван-чаю. Заливається все окропом і настоюється.
Шипшина з малиною
Шипшина настоюється в окропі кілька годин. Після 5-8 годин, його проціджують, кип'ятять, і туди кидають малинове листя.
Немає коментарів