Просто про складне: хімічний склад чаю.

tea composition

Хімічний склад чаю розглядали ще ХІХ столітті. На той момент наука розвивалася не так швидко. Відбувалося це через брак інформації та технологій вивчення внутрішнього складу. Вчені того часу знали, що міцно заварений чайний напій містить у собі ефірні олії, дубильні речовини та клейковину. Ці дані досить вузькі, тому вченим доводилося ґрунтуватися на спостереженні, стані та відчуття «чаєлюбів», тому кожен, хто дарував оригінальний чай у подарунок, вкладав свій кухоль у розвиток науки.

Минали роки, наука розвивалася, хімічний склад напою розкривався з кожним новим прогресом. На цей момент відкрито понад 300 речовин, що говорить про те, що чайна структура ще не відкрита до кінця. Чи відкриється вона повністю, чи інтригуватиме своїми властивостями, ніхто не знає. Вчені знають лише те, що не всі речовини впливають на організм людини однаково.

У цій статті розглядатимуться лише найголовніші речовини. При цьому необхідно відзначити, що чайні листи у свіжому вигляді, сушеному та завареному відрізняються один від одного. Процес зміни хімічного складу чаю паралельний процесу виготовлення чаю. Іншими словами: на кожному етапі формування готової до вживання чайної сировини змінюється хімічний склад.

tannin

Дубильні речовини

Дубильні речовини фенольні сполуки. За сумою вони становлять 15-39% від складу. Дубильна речовина чаю танін. До складу таніну входить катехін.

Завдяки тому, що у складі катехін, чай заслужено завоював своє звичне перше місце серед напоїв. Вчені та медики вказують на користь чаю саме за вміст такої речовини. Катехін має Р-вітамінну активність. Саме цей факт найвагомішим на користь сприятливого впливу на людський організм. Щоразу, коли дарують чай у гарній упаковці, цінителі чаю розуміють, що який би не був чай ​​за елітністю, він уже містить у собі корисні речовини.

Кількість катехінів змінюється в залежності від сезону збору. У сезон дощів катехіни зменшуються, у сонячну погоду збільшуються. Пік концентрації катехіну припадає на літні місяці та середину збору. Варто зазначити, що чим вищий сорт чаю, тим більше в ньому таніну, тому, коли бажання піднести не просто гарний чай, а корисний чай у дерев’яних коробках у подарунок, необхідно звертати увагу на його сорт.

Танін добувають хімічним шляхом, тому його можна побачити у продажу в аптеках. Проте вченими доведено, що чайний танін значно ефективніший при нормалізації шлунково-кишкового тракту.

Алкалоїди

Алкалоїди

До алкалоїдів відносять чайний кофеїн. До моменту поглибленого вивчення хімічного складу чай цінували за приплив бадьорості. Далі вчені розібралися і знайшли речовину, яка відповідає за дану властивість це теїн.

Кава теж дає приплив бадьорості завдяки вмісту кофеїн. Однак кофеїн та кофеїн значно відрізняються один від одного. Хімічний склад чаю унікальний: поєднання кофеїну та танін утворює танат кофеїну, який своєю чергою діє на людський організм набагато легше. Ще одна особливість кофеїну: кофеїн не накопичується в організмі людини, а навіть виводиться. З урахуванням таких властивостей чай можна пити набагато частіше, ніж інші напої, що залишають свій слід у людському організмі.

essential oils

Ефірні олії

Розглядаючи ефірні олії у чайних напоях, вченими було встановлено, що їхня кількість від загальних речовин становить менш як 1%, іноді вони досягають і 0,006%. Летких речовин понад 130 різновидів.

Найбільша складність у взаємодії з ефірними оліями зберегти їхній аромат. На жаль, більша частина їхньої концентрації зникає під час процесу виготовлення та під час неправильного зберігання готової сировини.

Звичайно кожен сорт чаю містить свою концентрацію ефірних олій. Найбагатший вміст ефірних олій у червоному сорті, у жовтому, зеленому та чорному їх менше.

Білкові речовини та амінокслоти

Для деяких вміст білкових сполук у чайному напої стає цілим відкриттям. Насправді білок міститься у кожному чаї та залежно від сорту варіюється в межах від 15 до 25%. У науковій літературі, у якій докладно вивчається чайний склад, вказується порівняння чайного білка та білком бобових культур, тому вегетаріанці впевнені, що можуть повноцінно замінити тваринний білок білком чайного напою.

Пектини

Підвищений вміст пектинів відзначається у дорогих сортах чаю. Вчені відзначають, що наявність даної речовини впливає на якість збереження чаю. Приклад: у разі вмісту пектину менше ніж 2-3% якість чаю зменшується, тому що така сировина вбиратиме сторонні запахи. Виходить, що купувати подарунки з чаю слід з розумінням якості обраного продукту або покладатися на вибір досвідчених чайних компаній.

Вітаміни

Звичайний чайний напій насичений вітамінами.

  • у білому чаї містяться вітаміни групи В, К, С та D,
  • у чорному – вітаміни групи В, Р, К та А,
  • у зеленому – В1, В2, А, РР та С.

Чайні сорти у своєму хімічному складі мають переплетення між собою.

Немає коментарів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *