Чорний чай здається найпростішим напоєм, який тільки можна вигадати. Багато хто п’є його замість води та у будь-який час доби. Інші заварюють з особливих випадків і експериментують з різними рецептами та добавками.
Перевірмо, чи ви всі знаєте про такий знайомий нам з дитинства чорний чай. У коментарях можете чесно поділитися, які факти стали для вас відкриттям.
Чим корисний чорний чай?
Через ферментацію чорний чай вважається менш корисним, ніж зелений. Проте він сповнений цінних речовин, які роблять його бажаним гостем на нашому столі.
Ось що дає нам чорний чай:
- антиоксидантний захист від хронічних захворювань та пошкоджень клітин;
- м’який тонізуючий ефект для мозку та тіла, підвищення концентрації та припливу сил;
- зміцнення імунітету шляхом покращення роботи кишечника;
- зниження артеріального тиску та ризику інсульту;
- зниження рівня тригліцеридів (важливо для судин та серця);
- зниження рівня цукру в крові;
- закріплюючий ефект, важливий під час розладу кишечника.
Скільки кофеїну у чашці чорного чаю?
В середньому в 1 г розсипного чорного чаю міститься 22-28 мг кофеїну. Чашка об’ємом 250 мл містить у середньому від 10 до 50 мг кофеїну залежно від сорту чаю, часу настоювання напою та його «чистоти» (чи був розведений окропом, чи ні). Чим довше чайне листя знаходиться в гарячій воді, тим більше кофеїну виділяється.
Чи варто додавати в чорний чай молоко?
Справа смаку. Ви повинні розуміти, що напій при цьому значно змінює свої властивості. З одного боку, молоко додає поживних речовин та додаткових нутрієнтів. Такий чай навіть можна вважати їжею, якщо в нього покласти цукор. Це чудовий варіант для зимових походів, наприклад. З іншого боку, вчені схильні вважати молоко продуктом, що знижує захисну цінність напоїв, які містять поліфеноли. Згідно з декількома дослідженнями, молочний білок робить чай менш корисним. Якщо ви не можете жити без “забіленого чаю”, можливо, варто замінити коров’яче молоко на рослинне – вівсяне або (ще краще) мигдальне.
Чи можна схуднути за допомогою чорного чаю?
Можна, якщо вживати чорний чай у комплексі з іншими заходами, спрямованими зниженнями ваги. Сам по собі чай не зробить вас стрункішим, але, завдяки поліфенолам, допоможе налагодити роботу кишечника та печінки, що сприятиме покращенню обміну речовин.
Чи варто давати чорний чай дітям?
Так, якщо дитина має бажання розділити це задоволення з дорослими. Речовини, що містяться у чаї, підуть на користь молодшим членам сім’ї. Однак пригощати їх зі своєї чашки не варто: настій має бути слабким, мати світлий колір та ніжний смак без ознак гіркоти чи терпкості.
Дозування слід дотримуватися за медичними стандартами:
- дітям з двох років – не більше 50 мл. не частіше ніж 4 рази на тиждень,
- дітям з трьох років – не більше 100 мл. чаю раз на два дні,
- дітям від шести років – не більше 200 мл. чаю щодня.
Легко збудливим і дуже рухливим дітям найкраще давати чай у першій половині дня, оскільки він має тонізуючий ефект.
Чи можна пити вчорашній чай?
Погана ідея. Ви, звичайно, не отруїтесь, але отримаєте додатковий набір бактерій, які накопичилися в напої за добу (особливо в теплу пору року). Крім того, всі корисні властивості за ніч зникнуть, так само як і смако-ароматичні. Пити можна, але радості ніякої.
Чи корисно пити чай із лимоном?
Як і у випадку з молоком, додавання цього інгредієнта має плюси та мінуси. Перевага полягає у тому, що завдяки лимону можна отримати більше бадьорості та вітаміну С, додатковий захист від вірусів та бактерій, а також легше впоратися із нудотою, спричиненою захитуванням або вагітністю. У мінусах – погіршення стану зубної емалі та додатковий дратівливий фактор у разі захворювань ШКТ (гастрит, виразкова хвороба тощо). Щоб не зробити погано своєму тілу, не пийте чай з лимоном натще і полощіть рот водою після нього.
Як правильно заварювати чорний чай
Щоб чорний чай вийшов смачним і корисним, намагайтеся по можливості дотримуватися нескладних правил:
- Заливайте заварку окропом, в ідеалі – другої стадії кипіння (при появі перших великих бульбашок). Чим гарячіша вода, тим краще відбувається виділення смаку, аромату та корисних речовин із сухого листа.
- Рекомендована пропорція – 2 чайні ложки на 1 склянку окропу.
- Перед заварюванням прогрійте чайник для заварювання, обполоснувши його гарячою водою.
- Настоювати чай можна від 1 до 5 хвилин в залежності від смакових уподобань (чим довше ви заварюєте напій, тим більш терпким і насиченим буде його смак).
- При заварюванні проливом чорний чай витримує не більше 3-4 заварок.
Немає коментарів