Всі ми періодично потрапляємо в ситуації, коли щось йде не за планом, чогось не вистачає у потрібний момент або воно виявляється не таким, як очікувалося.
І тоді доводиться викручуватись. Чим більший стаж у чайної людини, тим більше пригод випало на її частку, і тим більше несподіваних рішень було знайдено чи підглянуто.
Наприклад, одного разу нам довелося спостерігати, як один хлопець, маючи лише одну чайну пару та купу різномастих піал, напоїв чаєм десять людей.
Як? Він як жонглер або танцюрист фламенко заварював по кілька крупинок чаю по три-чотири рази у чайній парі, зливаючи весь чай від однієї партії в одну з піал. Це була довга, дика та автентична церемонія, яка вкотре довела, що всі обмеження живуть у нас у голові та завжди є несподіваний спосіб вирішення завдань.
Бажаєте декілька лайфхаків від досвідчених “чайників”? Ділимося!
3 грами
Це маленька хитрість від одного досвідченого торговця чаєм. Скільки потрібно чаю для того, що спробувати його як слід? Виявляється, достатньо всього 3 грами чаю, щоб отримати як мінімум три повноцінні заварки. Потрібно лише враховувати різницю у сортах чаю – якщо вони швидко екстрагуються, то і зливати їх потрібно швидко, і навпаки, потрібно потримати довше ті, що екстрагуються повільно.
Холодний буфер
Для заварювання більшості зеленого чаю краще використовувати охолоджену воду. Буває так, що не хочеться чи ні можливості чекати, коли вона охолоне. Є один секрет, який може допомогти вам заварити ніжний чай швидко та смачно – ми називаємо його «холодний буфер». Все просто: засипаєте чай у посудину для заварювання, заливаєте холодною водою, даєте трохи настоятися і потім розбавляєте гарячою.
Якщо складно спробувати чай
Буває так, що важко відчути смак чаю. Причини можуть бути різні:
- смакові рецептори “втомилися”,
- ви їли щось з інтенсивним смаком,
- чай виявився з надто слабким смаком
у всіх цих випадках можна спробувати розбудити рецептори. Якщо ви щось їли та пили – рот треба прополоскати теплою водою. Якщо ви відчуваєте, що ваші рецептори «забиті», спробуйте перед чаюванням випивати пів склянки теплої води та ввести звичку разом з чисткою зубів очищати язик. Смак багато в чому пов’язаний з ароматом, тому більше приділяйте сприйняттю аромату під час чаювання – вдихайте аромат на різних стадіях розкриття чаю – сухий, розігрітий, вологий, з дна чашки – це допоможе збагатити смакові відчуття.
Свистячі ковтки
Може, ви помічали в чайних клубах людей, які втягують чай із гучним звуком? Знайте – ці люди просто домагаються інтенсивнішої стимуляції смакових рецепторів. Рекомендуємо цю техніку, особливо при знайомстві з новим чаєм. Такий ковток зсередини виглядає приблизно так: ви трохи збираєте, стискаєте губи й злегка втягуєте щоки (без напруги, легко), між зубами залишається щілина, кінчик язика трохи торкається нижніх зубів, спинка язика піднята. Потім втягуєте чай із чашки зі свистячим звуком, робіть повільний і довгий ковток, потім варто побовтати настій у роті, так щоб він омив щоки та піднебіння. Після такого ковтка зосередьтеся на відчуттях, що виникають у роті – це дає багато інформації про якість напою.
Якщо із собою мало води
Якщо ви на вуличне чаювання взяли із собою недостатньо води, то можна скоротити її витрату, об’єднавши прогрівання посуду з промиванням чаю. Екстремали можуть обійтися і без промивання чаю, або ж використовувати мінімум води, заповнивши посудину водою всього лише на третину.
Якщо ви не в лісі, можна спробувати роздобути води в кафе або магазині та попросити її погріти. Зазвичай в магазинах є чайники для співробітників. Головне у цій справі – чарівність та вміння комунікувати. У Китаї, до речі, до таких прохань ставляться з розумінням – окропом там зазвичай діляться легко.
Хочеш смачно – не заощаджуй
Пам’ятаєте анекдот про старого єврея, який готував смачний чай? Коли він помирав, до нього підійшов родич і спитав у чому його секрет. Відповідь була така: не шкодуй заварку. Загалом, всі хто страждає від недостатньо насиченого чаю, що швидко випивається, спробуйте змінити підхід до кількості чаю, яку ви берете. Але пам’ятайте і про інше правило: «не надто багато, не надто мало», яке означає, що міра та адекватна пропорція у справі смачного чаю понад усе.
Три склянки
Є ще метод трьох склянок – він дозволяє замінити простий чайний набір. Головне, щоб дві склянки були однакові (найкраще – грановані) або хоча б була можливість щільно вставити один в інший. Перша склянка виконує функції посудини для заварювання, заваріть в ньому чай приблизно на третину.
Два картонні стаканчики
А що робити, якщо у вас є із собою чай, а з посуду є лише картонні стаканчики? Візьміть один, покладіть у нього чай, а дні зробіть кілька маленьких отворів за принципом сита. Вставте дірявий стакан-сито з чаєм у другу та заливайте чай окропом – так можна трохи покращити процес пиття, не плюватися чаїнками в оточуючих, адже вони залишаться у верхньому стакані.
Немає коментарів